Vybrané kategorie

Přírodní bazén, biobazén

Přírodní bazén, biobazén

Přírodní bazén – biobazén

Přírodní bazény (biobazény) jsou uměle založené nádrže s cirkulující vodou bez přítoku.  Čištění vody zajišťuje technologie biofiltru s nízkou spotřebou energie. Činností mikroorganismů přichycených na povrchu substrátu v biofilmu se z protékající vody odebírají živiny tak, aby obsah fosforu byl do 0,010 mg/l.  Biofilm postupně narůstá na povrchu biofiltru a musí být pravidelně odstraňován. EKOGREEN používá výhradně osvědčenou filtrační technologii technologii rakouské firmy Hydrobalance, s mimořádně nízkými nároky na údržbu a provoz. Provedení biobazénu umožňuje využití všech populárních funkcí jako u klasického bazénu (protiproudy, masážní trysky, přepadová hrana atd.), které se postarají o přinejmenším stejné zážitky. Biobazén lze také vyhřívat např. s pomocí tepelného čerpadla. V zimě je možné biobazén využít jako ochlazovací bazének pro příznivce saunování, protože tento typ bazénu se na zimu nevypouští. Architektonické provedení může přecházet od přírodního útvaru až ke klasickému bazénu bez jakékoliv vegetace.

Biobazén TYP IV  s biofiltrem bez doplňování živin

Tento typ biobazénu svým charakterem připomíná neznečištěný nížinný tok. Pomocí čerpadel s 24 hodinovým provozem v něm permanentně voda cirkuluje a prochází přes biofiltr.  Skimmerem protéká více než 100 % objemu vody v jezírku za den. Rostlinami je osázeno maximálně 30 % celkové plochy jezírka, někdy i méně. Vzhledem k tomu, že nárůstem biofilmu dochází ke zvýšené spotřebě dusíku, je nutno tento prvek do systému pravidelně doplňovat ve formě speciálních hnojiv. 
Nároky na údržbu: Péče spočívá v odstraňování sedimentu, pravidelném odstraňování (vyplavení) narostlého biofilmu a hnojení dusíkem.
Nároky na spotřebu energií při provozu: provoz čerpadla 24 hodin denně, orientační spotřeba 600 kWh/rok.

Biobazén TYP V  s biofiltrem s doplňováním živin

V tomto typu přírodního bazénu je instalováno velké množství techniky, která je často umístěna mimo vlastní biobazén např pod terasou či molem. Rostliny zde nejsou buď žádné, nebo často jen jako dekorace podporující architektonické řešení. Koupací zóna může být až 100% vodní plochy. Svým charakterem se mohou biobazény podobat klasickým bazénům, ale poskytují zážitek z koupání v biologicky čištěné přírodní vodě. Proces odebírání živin probíhá v nárůstu biofilmu v biofiltru, který je většinou umístěný mimo vlastní biobazén. Hnojiva se vzhledem k nepřítomnosti rostlin doplňují přímo do biofiltru, popř. substrát v bioflitru může chybějící dusík přímo doplňovat svým složením. Navíc je do biofiltru zařazen sorbent fosforu. 
Nároky na údržbu: Péče spočívá v odstraňování sedimentu, pravidelném odstraňování (vyplavení) narostlého biofilmu a hnojení dusíkem/draslíkem.
Nároky na spotřebu energií při provozu: provoz čerpadla 24 hodin denně, orientační spotřeba 600 kWh/rok.

47 24.07.07 020 DSC_0195 DSC_0798

Gesamt dunkel P5290259 P9030123 PA240229

Další zajímavé realizace biobazénů najdete v galerii.

Pokud Vás zaujaly naše  biobazény, kontaktujte nás nejlépe prostřednictvím tohoto dotazníku, který se všemi dostupnými podklady zašlete, prosím, na adresu: ekogreen (zav) ekogreen.cz, rádi Vám zpracujeme detailní nabídku. Spojit se s námi můžete také na těchto kontaktech.