Dřevěné terasy a mola | EKOGREEN

Projektování a výstavba přírodních bazénů a biobazénů, koupacích a zahradních jezírek. Zakládání a údržba zahrad a zeleně, návrh a stavba závlahových systémů.

Dřevěné terasy a mola

Dřevo má v zahradní architektuře odedávna nezastupitelnou funkci. Je to dáno hlavně tím, že pro člověka je mnohem příjemnější kontakt s teplým přírodním materiálem než s plochami chladného betonu.

Do venkovního prostředí by mělo být použito jednoznačně takové dřevo, které má vysokou hustotu, tj. 700 – 1150 kg/m3. Tomu odpovídají především některá dřeva tropického původu (pro představu - hustota dubu se pohybuje mezi 620 – 670 kg/m3). Vysoká hustota zaručuje, že dřevo není nasákavé, dlouhodobě odolává povětrnostním vlivům, dešti, sněhu, silnému slunečnímu záření i mrazu. Jeho použití při stavbě teras, bazénů, lávek, pergol, altánů, obložení a dalších prvků se osvědčilo pro celoroční používání.

iDECK je terasové prkno s jemně a hrubě drážkovaným profilem. Hrubá drážka je konstruována tak, aby bylo minimalizováno nebezpečí smyku u bazénů a také usnadňuje čištění. Jemná drážka se používá s úspěchem tam, kde je rozmístěn na terase zahradní nábytek.


Nejpoužívanějšími exotickými dřevinami při stavbě teras jsou bangkirai, masaranduba, merbau a ipe. K tomu přispěla jeho snadná dostupnost na našem trhu, přijatelná cena a také skutečnost, že jiné druhy dřevin se na našem trhu téměř neobjevovaly. Přitom dřevina bangkirai zdaleka nepatří k těm nejlepším. Hodně sesychá, prkna jsou občas poznamenána malými otvory po škůdcích, nová prkna při dešti vyplavují hnědočervenou látku tanin a povrch prken není zcela hladký. Navíc jeho cena - vzhledem k poptávce po této dřevině  - stále roste. Dřevina massaranduba má vyšší hustotu než bangkirai. Je původem z Brazílie. Nemá otvory po škůdcích, méně sesychá, je tmavší a hladší. Merbau vyniká zejména zajímavou barvou a strukturou dřeva.

Na stavbu venkovních teras se také používají  evropské dřeviny, můžete vybírat z několika druhů: akát, sibiřský modřín, dub a borovice. Tydo dřeviny doporučujeme pro použití do koupacích jezírek a biobazénů.

Údržba

I když jsou dřeviny bangkirai, massaranduba, tatajuba a ipe velmi odolné a nevyžadují chemické ošetření, napuštění a opětovné ošetřování vhodným ošetřovacím přípravkem či olejem výrazně prodlužuje jejich životnost. To také omezí šednutí dřeviny, zajistí příjemný červenohnědý odstín a vytáhne kresbu dřeva. V případě částečného zhrubnutí povrchu prken je doporučeno jemné přebroušení a opětovné naolejování jednotlivých prken.

Vhodné použití, montáž a údržba Vám  zajistí výborný výsledek projektu a jsou hlavními předpoklady pro dlouhotrvající spokojenost.